BYRÅ, nyrenässans, 1800-talets slut.
Fanerad med valnöt samt med bronserade beslag. Bredd ca 102, djup ca 56, höjd ca 87 cm.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Fanerskador. Sprickor. Nyckel saknas.