Design
903046

Claes Thell

(Sverige, 1943-2019)
Claes Thell
(Sverige, 1943-2019)

CLAES THELL, vaser 3 st, stengods, signerade och daterade, Höganäs 1960-90-tal.

Olika glasyr. Höjd ca 12-17 cm.

Smärre slitage. Enstaka märken.

Formgivare

Claes Thell var en svensk keramiker. Han föddes strax utanför Höganäs, Skåne. Redan i tonåren började Hans Thell att experimentera med keramik och olika glasyrer. Han kom att praktisera vid Höganäsbolagets Metallurgiska Laboratorium där han fick tillfälle att lära sig mer om olika glasyrer. Han hade sin verksamhet i Ödåkra, Skåne. Han arbetade med olika typer av föremål och fokus låg oftast på glasyrens utformning. De sista åren arbetade Thell som lärare på Keramiskt Center i Höganäs. Thell hade separatutställningar bl.a på Östasiatiska Museet, Konsthantverkarna och deltog i många samlingsutställningar.

Utropspris
2 000 SEK