BORDSFOTOGENLAMPA, omkring sekelskiftet 1900.

Skaft i form av två gracer i parian, ståendes på fotplatta i sten. Gracerna uppbärande lampan i mässing och opakt glas. Skärm med litofanier föreställande kvinnor med barn. Höjd 75 cm.

Bruksslitage. Mindre nagg. Bränningssprickor i metallen.

Utropspris
1 500 SEK