TAKFOTOGENLAMPA, tidigt 1900-tal, höjd ca 150 cm.

Stomme i mässing med nio ljusarmar. Kupa i opakt glas. Diameter ca 80 cm.

Slitage. Renoverad och kompletterad, senare kupa samt oljehus. Kupa samt oljehus med dålig passform. Tyngd saknas, går ej att justera höjden. Flertalet nagg.

Utropspris
1 500 SEK