Stomme i mässing med dekor av lejonhuvuden. Behängd med olikslipade prismor. Korgbotten, kaskader samt krönande plym. Åtta ljusarmar samt en centrerad ljushållare i botten. Diameter ca 66 cm.
Flertalet nagg. Bucklor. Anlöpningar. Slitage. Prismor saknas. Renoverad och kompletterad. Prismor med hål.