LJUSKRONA, sengustaviansk, omkring år 1800. Höjd ca 100 cm.

Stomme i mässing med dekor av lejonhuvuden. Behängd med olikslipade prismor. Korgbotten, kaskader samt krönande plym. Åtta ljusarmar samt en centrerad ljushållare i botten. Diameter ca 66 cm.

Flertalet nagg. Bucklor. Anlöpningar. Slitage. Prismor saknas. Renoverad och kompletterad. Prismor med hål.

Utropspris
35 000 SEK