Fanerad. Snedställda hörn. Front med parställd dörr samt sidodörr. Intarsia dekor. Kulfötter. Längd 150 cm. Djup 50 cm. Höjd 104 cm. Nyckel finns.
Fanerskador. Slitage. Torrsprickor.