KLÄNNING, Märthaskolan, Stockholm, 1960-tal.

Rosa linne. Fodrad. Märkt med etikett " HKH Hertiginnans av Västerbotten Hovleverantör Märthaskolan, Stockholm". Längd ca 136 cm. Midja ca 74 cm, Byst ca 80 cm.

Smärre slitage. Lösa trådar. Fläckar.

Proveniens

Buren av Pia Degermark i närvaro av Kronprins Carl Gustaf på Sigtunastiftelsens Humanistiska Läroverkets studentbal på Strand Hotell 1968. Se bild:
http://www.hant.se/wp-content/uploads/2016/04/92201016-650x481.jpg

http://l7.alamy.com/zooms/5a96ca203a3548f5b1831a78a7c71b88/mar-31-2012-crown-prince-carl-gustave-from-sweden-and-pia-degermark-e1425c.jpg

Utropspris
1 500 SEK
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962