TAKAMPEL, empirestil, troligen från Frankrike, 1900-talets första hälft. Höjd 80 cm.

Svärtad ampelskål i plåt med detaljer brons. Sex ljusarmar, palmettdekor samt avslutande kotteknopp. Diameter 65 cm.

Sedvanligt ytslitage. Ställvis anlupen. Ej funktionstestad.

Utropspris
5 000 SEK