Carl Fagerlund

(Sverige, 1915-2011)
Carl Fagerlund
(Sverige, 1915-2011)

CARL FAGERLUND, taklampa, Orrefors, 1900-talets andra hälft.

Stomme av mässing. Ofärgat mönstrat glas. Diameter 17, höjd ca 55 cm.

Slitage. Ej funktionstestad.

Utropspris
1 500 SEK

Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58