Karaffen munblåst i klarglas med målade horisontella ränder i silver. Fasettslipad bas. Hals av silver. Propp i fasettslipat svart glas. Höjd ca 21 cm.
Ränder med slitage. Propp med en liten mikronagg. Repor undertill.