Design
904534

KARAFF, glas och silver, Sverige 1930-tal. Silvret av Westberg och Gevers AB, Malmö 1935.

Karaffen munblåst i klarglas med målade horisontella ränder i silver. Fasettslipad bas. Hals av silver. Propp i fasettslipat svart glas. Höjd ca 21 cm.

Ränder med slitage. Propp med en liten mikronagg. Repor undertill.

Utropspris
2 000 SEK