Johan Henrik Scheffel

(Sverige, 1690-1781)
Johan Henrik Scheffel
(Sverige, 1690-1781)

JOHAN HENRIK SCHEFFEL, tillskrivna, ett par, olja på duk, ej signerade

Porträtt av herre och dam. 79 x 64 respektive 78 x 63,5 cm.

Damen med stor lagning och påmålning i ansiktet. Retuscher. Lagningar. Krackelyr. Färgbortfall.

Proveniens

Gustaf Strokirk köpte målningarna i Härnösand på 1880-talet. Gustaf arbetade som föreståndare på Statens Kemiska Station. Han samlade konst och antikviteter från 1870-talet fram till sin död 1926. En stor del av hans samlingar av bl.a. vapen finns på Murbergets museum i Härnösand.

Konstnär

Sannolikt elev vid Konstakademin i Berlin och senare i Paris. Kom på 1720-talet till Stockholm och blev en uppskattad porträttör i franskt maner både i aristokratiska och borgerliga kretsar.
Representerad på Nationalmuseum i Stockholm, på Gripsholm, i många svenska landsortsmuseer samt i slotts- och herrgårdssamlingar.

Utropspris
20 000 SEK
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89