GOLVUR, troligen Birger Ekman för Mjölby Intarsia, omkring år 1940.
Urhus i valnöt med intarsiadekor av figurer i bland annat björk. Höjd 185 cm. Pendel medföljer. Nyckel finns.
Slitage. Ställvis krackelerad. Ej funktionstestad.