Jonas Hultsten

(Sverige, 1742-1794)
Jonas Hultsten
(Sverige, 1742-1794)

SEKRETÄR, av Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794). Transition rokoko/gustaviansk.

Fanerad med alm, jakaranda och valnöt. Beslag av mässing. Bakom snedklaff sex små lådor. Undertill tre lådor. Spår av signatur i liten låda. Bakom klaff Stockholm snickareämbetes runda sigill. Längd 80, bredd 46, höjd 105 cm. Nyckel finns.

Fanerskador. Lagningar. Fläckar. Slitage. Torrsprickor.

Proveniens

Grevinnan Blanche Bondes samlingar.

Utropspris
20 000 SEK