Fanerad med rot samt med ovanliggande skiva av kalksten. Beslag av mässing. Bredd ca 105, djup ca 51, höjd ca 81,5 cm.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Repor. Förstärkningar. Fanerskador. Naggar vid skivan. Nyckel saknas.