Diamanter, totalt 0,85 ct enligt gravyr. G Dahlgren & Co, Malmö, 1973, 18K vitguld. Storlek 18,25/ 57. Totalvikt ca 6,2 g.
Fyra klo saknas spetsar. Två diamanter med mindre nagg. Ställvis förlust av rodium plätering. Bruksslitage.