MATTA, Heris/Gorovan. Ca 335 x 275 cm.

Röd botten med stor polykrom medaljong, benvita hörnornament, polykroma blom- och palmettrankor. Terrakottarödmelerad huvudbård med blom-, granatäppel-, palmett- och arabeskrankor.

Slitage. Baksida med Malskador. Smärre lagningar.

Utropspris
6 000 SEK