TEKANNA med LOCK, porslin. Kina, Qingdynastin, 1800-talets slut.

I famille rose färger, sex kantig, med dekor av fåglar, fjärilar och växter. Lock dekorerad med växtligheter. Total höjd ca 11,5 cm. Höjd utan lock 10,5 cm. Längd med mun 13,5 cm.

Bruksslitage.

Utropspris
1 500 SEK