MATTA, rölakan, tillskriven Rakel Carlander, omkring 1900-talets mitt, ca 651x 336,5

Rödmelerat fält med svartvitt t-mönster på kortsidor.

Något slitage, smutsig, fläckar, ställvis blekt. Skadade kortsidor och fransar, de flesta fransar saknas.

Utropspris
5 000 SEK