I underglasyrblått. Stekfat med dekor av flodlandskap i landskapsmiljö. Längd 32 cm. Fat med dekor av blommor samt små objekt. Diameter 31 cm.
Bruksslitage. Fat med tre kantsprickor. Små kantnaggar.