Design
907228

ALF SVENSSON, sideboard, Bjästa Snickerifabrik, 1960-tal.

Fanerat med teak. Löst liggande överdel med nedfällbar lucka med bakomliggande låda, fack och dörr. Nederdel med ett par skåpsdörrar med flätad rotting. Bredd 120, djup 45, höjd 122 cm. Nyckel finns.

Bruksslitage. På luckan invändiga fläckar. Luckans bakomliggande dörr går ej att öppna.

Underdel illustrerad i Andreas Siesing "Svenska Möbler. Folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok 1949-1970" Atlantis 2015. Sid. 575

Utropspris
4 000 SEK