Jean Egger

(Österrike, 1897-1934)
Jean Egger
(Österrike, 1897-1934)

JEAN EGGER, teckning på papper, signerad

Kvinnostudie, möjligen föreställande Signe Wallin, 25,5 x 19 cm.

Gulnad. Veck. Noteringar a tergo (synliga framifrån). Ej examinerad ur ram.

Proveniens

Signe Wallin, därefter i arv inom familjen.

En katalog medföljer: "Jean Egger 1897-1934 Zeichnungen und Aquarelle".

Utropspris
6 000 SEK