STOLAR, ett par, senbarock, 1700-tal
Stomme av valnöt. Skuren dekor. Fast stoppad sits och rygg. Sitthöjd ca 47, total höjd ca 119 cm.
Skador, slitage och lagningar. Något instabila, lösa i fogarna. Kompletteringar. Sitsarnas undersidor med synlig tidigare rottingklädsel.