Design
907600

Gunnar Ander

(Sverige, 1908-1976)
Gunnar Ander
(Sverige, 1908-1976)

GUNNAR ANDER, vattenkanna, koppar, Ystad Metall, 1900-talets mitt.

Av koppar. Cylindrisk form. Höjd ca 23 cm.

Bruks- och åldersbetingat slitage. Repor. Smärre fläckar. Materialbortfall.

Formgivare

Gunnar Ander var en svensk formgivare och arkitekt. Ander anlitades av Erik Hovhammar på Lindshammars glasbruk för att utveckla företagets formgivningsprofil. För Lindshammar utvecklade Ander bruksglas och konstglas samt utvecklade 56 nya glasfärger. Ander arbetade även på Ystad metall för vilka han bland annat formgav ljusstakar i mässing och andra föremål i smideskonst.

Utropspris
1 500 SEK

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

388. Trude Viken, "Woman".
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
Budhistorik
Budgivningen avslutad
Fair warning
Fair warning
42 000

ditt bud
40 000

ditt bud
38 000

ditt bud
36 000

ditt bud
34 000

ditt bud
32 000

ditt bud
Aktuellt bud:
42 000 SEK