Mässingsfärgad metall, röd värmebricka med svarta kanter samt hyllplan i glas. Längd 60, bredd 35, höjd 59 cm.
Funktion kan ej garanteras, men fungerade vid inlämning. Bruksslitage. Glasskivan med flertalet nagg.