Ametist ca 20,78 ct. Per Sköld, Stockholm, 14K guld. Höjd ca 3,8 cm. Kedja, ankarlänk, 'D&C', 18K guld. Längd ca 43,5 cm. Totalvikt ca 24,4 g.
Bruksslitage, mindre repor.