Träkolv samt kromad metall. Fasetterad pipa märkt "Original W.B.H". Längd 105,5 cm.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Märken. Repor.
Luften pumpas med bygelrörelse. Laddning sker genom fällande av pipan