Riklig dekor av putti, kärlekspar och blommor. Fyra rocailleformade fötter. Bemålad och förgylld dekor. Metall urtavla. Höjd ca 48 cm. Pendel finns
Slitage. Märken. Ej funktionstestad. Bruksskick. Sprickor. Nyckel saknas.