CARL WILHELM NORDGREN, olja på duk, signerad C V Nordgren Pinx: 1838
Porträtt föreställande Wilhelmina Berghman, född Schlegel. 67 x 57 cm.
Krackelyr. Repor. Tryckskador. Ytsmuts
Sixten Strömbom (red), "Index över svenska porträtt 1500-1850", 1935/43, band II, sid 727. SPA 1925:1846 .