Carl Wilhelm Nordgren

(Sverige, 1804-1857)
Carl Wilhelm Nordgren
(Sverige, 1804-1857)

CARL WILHELM NORDGREN, olja på duk, signerad C V Nordgren Pinx: 1838

Porträtt föreställande Wilhelmina Berghman, född Schlegel. 67 x 57 cm.

Krackelyr. Repor. Tryckskador. Ytsmuts

Sixten Strömbom (red), "Index över svenska porträtt 1500-1850", 1935/43, band II, sid 727. SPA 1925:1846 .

Utropspris
5 000 SEK