BAJONETT SAMT HJÄLM, från Första Världskriget (1914- 1818), Tyskland.

Hjälmen av grönmålad metall samt med svettrem av läder. Vid insidan av svettremmen otydligt märkt. Längd vid svettremmen ca 22 cm. Bajonetten med grepp av trä, eneggad samt skålslipad klinga med flat rygg. Denna av Anker-Werke Bielefeld. Svärtad stålbalja. Längd ca 50, varav bladet ca 36,5 cm.

Bruks- och åldersbetingat slitage. Hjälmen utan emblem. Avnött. Färgbortfall. Skrapmärken. Bajonetten svår att föra in i baljan.

Proveniens

Under det första världskriget tillfångatogs sjökaptenen vid Broströms rederi i samband med en incident vid Engelska kanalen. Kaptenen hölls sedan kvar i ett av Tysklands interneringsläger. Innan avresan hem från Tyskland till Helsingborg införskaffade han hjälmen och bajonetten.

Utropspris
2 500 SEK