gräddkanna och sockerskål invängigt förgyllda. Godronnerade, på atssfötter. Kaffekanna med krönande kotte och handtag av sväratat trä. Kaffekanna 23 cm. Gräddkanna 12 cm. Sockerskål 10,5 cm. Total vikt 865 gram.
Smärre slitage. Smärre fläckar. handtaget med något hårdare slitage.