Intarsiadekor. Över-och underdel, varav den undre med skrivklaff och bakomvarande inredning samt utdragslådor under. Överdel med dörrpar och bakomvarande hyllplan. Längd ca 120, djup ca 60, höjd ca 205 cm. Nyckel finns.
Sprickor. Slitage. Skador. Faner skador.