Bok, klädd med sadelgjord. Märkt "BRUNO MATHSSON DESIGN MADE IN SWEDEN, FIRMA KARLMATHSSON VÄRNAMO SWEDEN 1962"
Slitage. Skador. Fläckar. Lagningar. Senare klädsel på nacckudde.