FERDINAND BOBERG

"Kungakanna", silver, K Andersson 1916.

Förgylld. Genombrutet rutmönster vid bas, dekor av kronor, reliefdekor av blomknoppar, lock genombrutet i form av krona, centralt placerat Gustav V:s monogram. Höjd 32,5 cm, vikt 1820 gram. Senare graverad dedikation.

Modellen formgiven av Ferdinand Boberg. Gustav V skänkte priser vid olika tävlingar. Boberg och Heurlin ritade tre olika modeller med kronor i relief på livet. En förgylld pokal delades ut som hederspris vid en ryttartävling i Malmö 1915.

Konditionsrapport

Senare graverad dedikation. Smärre slitage.

Nationalmusei utställningskatalog 601, "Ferdinand Boberg, Arkitekten som allkonstnär", Stockholm 1997, sid 93, ill.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Natalia Karavaeva

Natalia Karavaeva

+46-767 619017
natalia.karavaeva@bukowskis.com

VAD KOSTAR TRANSPORTEN?

Hemleverans, ombud, något av våra hus.

Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål.

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära. Hemleverans är inte möjlig för alla föremål.

    Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor.

    Auktionen avslutades:
    CEST

    Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien.

    Kontakta oss