Ferdinand Boberg

(Sverige, 1860-1945)
Ferdinand Boberg
(Sverige, 1860-1945)

FERDINAND BOBERG, "Kungakanna", silver, K Andersson 1916

Förgylld. Genombrutet rutmönster vid bas, dekor av kronor, reliefdekor av blomknoppar, lock genombrutet i form av krona, centralt placerat Gustav V:s monogram. Höjd 32,5 cm, vikt 1820 gram. Senare graverad dedikation.

Senare graverad dedikation. Smärre slitage.

Nationalmusei utställningskatalog 601, "Ferdinand Boberg, Arkitekten som allkonstnär", Stockholm 1997, sid 93, ill.

Modellen formgiven av Ferdinand Boberg. Gustav V skänkte priser vid olika tävlingar. Boberg och Heurlin ritade tre olika modeller med kronor i relief på livet. En förgylld pokal delades ut som hederspris vid en ryttartävling i Malmö 1915.

Utropspris
18 000 SEK