SILVERMYNT, 1 Riksdaler silvermynt 1750, Fredrik I.
Åtsidan med konung Fredrik I i profil samt texten "FRIDERICUS D G REX SVECIAE". Frånsida med riksvapnet omgärdades av Serafimerordens kedja. Diameter ca 22 mm.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Märken. Repor. Missfärgad. Avnötta kanter.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.