SNAPPLÅSGEVÄR SAMT KRUTHORN, Nordafrika, 1800-talets mitt.

S k kabylbössa. Trästock med beninläggningar. Pipa med mässingsbeslag. Längd 152 cm. Kruthorn i horn med mässingsbeslag. Längd 36 cm.

Slitage. Skador. Delar saknas. Rost. Hanen fast.

Utropspris
2 000 SEK