S k kabylbössa. Trästock med beninläggningar. Pipa med mässingsbeslag. Längd 152 cm. Kruthorn i horn med mässingsbeslag. Längd 36 cm.
Slitage. Skador. Delar saknas. Rost. Hanen fast.