VÄRJA, USA, daterad 1862.

VÄRJA, USA, daterad 1862.

Fäste i mässing med kavellindning. Med portopé. Klinga märkt "U.S. 1862 F.S.S". Längd 97 cm.

Slitage och märken. Delvis senare ytbehandling. Balja saknas.

Utropspris
1 500 SEK