SABEL, s k kilij, troligen Turkiet, 1800-/tidigt 1900-tal.
Fäste i horn. Parerstång i silver med graverad dekor. Klinga med två blodsränder samt inskriptioner. Balja med silverbeslag och två koppelringar. Doppsko i stål med guldinläggningar. Längd 92 cm.
Slitage. Skador på fästet. Rost.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.