Fäste i silver, delvis förgyllt, med niellodekor. Klinga med graverad dekor samt text skriven på det kyrilliska alfabetet. Längd 92 cm.
Slitage. Fäste med visst bortfall av niellodekoren samt förgyllningen. Klinga med färgad ytbehandling. Skador på baljan samt torkat läder. Beslag på baljan delvis lösa.