SABEL, s k kilij, troligen Turkiet, 1800-tal/tidigt 1900-tal.

Fäste i horn och silver. Klinga med en blodsrand. Balja med silverbeslag samt doppsko i stål med guldinläggningar. Längd 91 cm.

Bruksslitage. Sprickor på fästets horn. Ställvis rost. Baljans beslag ställvis lösa.

Utropspris
6 000 SEK