Ring med bergkristall. Storlek 16,75/52. Ring med rökkvarts. Storlek 17/53. Båda av Bengt Hallbergs, Köping, 1971. Totalvikt ca 27,2 g.
Bruksslitage, mindre repor. Ställvis anlöpning.