Design
910121

ESKO PAJAMIES OCH TOIVO KORHONEN, BORDSLAMPA, modell AK-5770, Itsu, 1960-talets början.

Svart samt vit metall, foten med svart konstläderklädsel. Bär tillverkarens stämpel. Höjd 50 cm, skärmens diameter 31 cm.

Slitage och märken. Ej funktionstestad.

Proveniens

Samhälleliga högskolan 1930-1966, idag Tammerfors universitet.

Illustrerad i arkitekttidningen "ARK Arkkitehti 6/1961". (ARK Architectural 6/1961).

Utropspris
400 EUR