RING med odlad, mabépärla.

RING med odlad, mabépärla.

Ø ca 7,20 mm. Skenan stämplats N Holmkvist, Stockholm, 1900, 23K guld. Storlek 18,25/57,5. Totalvikt ca 6,9 g.

Infattningen till odlade pärlan är 18K guld, ej 23K guld och är senare. Odlade pärlan är också senare och har några mindre sprickor. Slitage.

Utropspris
2 500 SEK