Fanerad med alm. Nedfällbar skrivklaff med bakomliggande skrivinredning. En låda över samt tre lådor under skrivklaff. Bredd 109. Djup 48. Höjd 134 cm. Nyckel finns.
Nyckel saknas till lådor. Slitage. Torrsprickor. Fanerlagningar. Fläckar. Senare beslag. En dörr i skrivinredning lös.