VINGLAS, sju stycken, snarlika 1700-tal.

Hessisk modell. Klarglas med balusterformad skaft med inblåsta luftbubblor, på klockformad fot med omvikt kant. Höjd 18 cm.

Sedvanligt ytslitage. Mindre tillverkningsdefekter.

Utropspris
8 000 SEK