SKÅP, Barock, tidigt 1700-tal
Stomme av ek. Två dörrar med två bakomliggande hyllplan. Underdelen med lådor. Dekor av målade lister. Bredd 198, djup 78, höjd 201 cm. Nyckel finns.
Restaurerat med kompletteringar. Skador. Lagningar. Torrsprickor. Dekorbortfall.