Fanerad med rosenträ, mahogny med flera träslag, rektangulär, upptill gallerkant av metall, front med skrivklaff med bakomliggande inredning, sarg med låda, svängda ben, längd 69, bredd 54, höjd 102 cm. Nyckel finns.
Slitage. Sprickor. Fanerskador. Repor. Smärre fläckar.