Design
911694

STIG LINDBERG, 3 skålar av fajans, Gustavsberg studio, 1940-/50-tal.

Två i form av blad, en skål med pip. Handmålad dekor av ränder och stiliserade blad i gulgrönt, svart, ljusblått och grönt. Signerade med studiohand i blått, P/84-16, F.2 resp. 27 samt SWEDEN. Målarsignaturer för Giowanni Pugno, Alf Jarnestad (senare formgivare för Karlskrona Porslinsfabrik) samt Undelius. Höjd ca 5-8,5, längd ca 15,5-20,5 cm.

Lågt skålfat och skål med pip med krakelyr och varsin obetydlig nagg. Ytsmuts i övrigt. Större skål med obetydlig tillverkningsdefekt på utsidan av stjälken.

Utropspris
2 500 SEK