Målat och bronserat. Dekor av blommor och palmer. Urtavla av mässing och tenn. Lod och pendel finns. Höjd 200 cm. Nyckel finns.
Slitage. Ej funktionstestad. Torrsprickor. Krackelyr. Färgbortfall.