ASSIETTER, 15 st, porslin, Nordiska Kompaniet, 1900-talets första hälft.
Dekor av blommor och bladverk. Diameter 19 cm.
Ytskikt med slitage. Repor.
Enligt uppgift det tidigare Hotel Anglais (ritat av arkitekt Helgo Zettervall), Stockholm.